Konserwacja tkanin – rady

Czyszczenie, suszenie, prasowanie

Zasłony i firan można prać w pralce, ręcznie lub oddać do pralni chemicznej – w zależności od rodzaju tkaniny. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta znajdujące się na metce.

Przed praniem firanki należy wytrzepać z kurzu. Następnie zanurzyć je na 20 minut w wodzie o temperaturze 30 stopni, z dodatkiem proszku do prania. Od czasu do czasu wygnieść, a następnie wypłukać. Po praniu wstępnym wykonać pranie zasadnicze.

Do ostatniego płukania dodać płyn antyelektrostatyczny. Ważne jest też, żeby zawsze stosować do prania firan proszek do białych rzeczy i prać je w niskich temperaturach 30-40 stopni C.

Zasłony nadające się do prania w wodzie, starannie wytrzepać z kurzu i zanurzyć na całą noc w misce z zimną wodą. Prać w letniej, mydlanej wodzie i płukać kilkakrotnie, aż woda będzie zupełnie czysta. Do ostatniego płukania dodajemy octu (1 łyżka na 1l wody). Odcisnąć, zawiesić nad wanna do odcieknięcia, następnie wysuszyć i prasować, jeśli tego wymaga rodzaj tkaniny. Przy tkaninach deseniowych nawet tych nadających się do prania na mokro zawsze lepiej najpierw zrobić próbę i przekonać się czy żaden kolor nie farbuje.

Firany, które przechowujemy w szafce, lepiej zawinąć w papier w kolorze niebieskim, wtedy nie będą żółknąc.

SUSZENIE

Firanek nie wolno wyżymać, ani wykręcać. Powinny najpierw obcieknąć, a następnie w zależności z czego są wykonane muszą wyschnąć. Firanki z tiulu lub bawełny najlepiej rozpiąć na specjalnych ramach. Schną wtedy szybko i nie deformują się. Gdy jednak nie mamy takich ram można je rozłożyć na podłodze przykrytej czystym białym papierem lub ręcznikami frotte. Firanki wykonane ze sztucznych materiałów można wieszać zaraz po praniu, gdyż nie deformują się pod ciężarem parującej wody.

PRASOWANIE

Prasując firany moc żelazka należy również dostosować do tkaniny, oczywiście tkaniny naturalne będą wymagały większej temperatury, ale także mogą się pod wpływem ciepła skurczyć. Szczególnie trzeba uważać przy tkaninach mieszanych, gdzie obok siebie występują różne włókna np.: w formie paseczków. Zbyt wysoka temperatura możne spowodować skurczenie jednych włókien pozostawiając drugie nietknięte, co powoduje efekt pofałdowania. Jeśli nie jesteśmy pewni na jaką temperaturę nastawić żelazko, na wszelki wypadek ustawmy je na mniejszą.

SPOSOBY NA WYBIELENIE FIRAN

  1. PROSZEK DO PIECZENIA. Przy praniu firan w pralce automatycznej, dosypać do proszku do prania opakowanie proszku do pieczenia, wyprać i wypłukać. Jeżeli pierzemy ręcznie, zmieszać proszek do białego z proszkiem do pieczenia.
  2. SÓL. Po zwykłym wypraniu firan, wymoczyć je jeszcze przez kilka minut w letniej wodzie z solą kuchenną (na 3 l wody 4 łyżki soli). Wypłukać i rozwiesić
  3. PŁYN DO NACZYŃ. Aby usunąć tłuszcz z kuchennych firanek należy wlać łyżkę płynu do mycia naczyń, do zwykłego prania.
  4. SODA. Do zwykłego prania dodać do proszku łyżeczkę sody.
  5. AMONIAK. Przed praniem namoczyć firany przez ok. 10 minut w wodzie z amoniakiem (łyżka amoniaku na 2 l wody).
  6. SPECJALNE PREPARATY DO FIRAN. W sklepach dostępne są: sól do prania firan, wybielacz do firan, każde opakowanie opatrzone jest instrukcją. Po praniu w takich specjalnych środkach firany zawsze ładnie i świeżo pachną.